قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.


  چاپ        ارسال به دوست

گوش دادن فعال چیست و چه کاربردی دارد

به طور قطع یکی از سخت‌ترین کارهایی که در زندگی برای ما وجود دارد؛ فراگیری مجدد مهارتی است که پیش از آن بارها در موردش شنیده‌ایم و درباره‌اش بحث کرده‎ایم. در واقع این خود یک مهارت است که بتوانیم به طور صحیح به صحبت‎های دیگران، حتی اگر در ظاهر تکراری هستند گوش فرا دهیم.
 
 
 
 
Business Meeting - People Discussing Business - Colorized
 
 
 
 
گوش دادن فعال چیست؟
 
گوش دادن فعال و یا گوش دادن موثر مهارتِ یافتنِ معنای گفتار دیگران در ذهن خود می‎باشد.
 
توجه شود که در این تعریف، گوش دادن با شنیدن کاملاً متفاوت است. چراکه شنیدن صرفا یک فعالیت جسمی بوده و نیازی به یادگیری ندارد؛ چون دستگاه شنیداری هر کس به صورت کاملاً غیرارادی در اثر برخورد با هر صدا، تحریک می‎شود و شنیدن رخ می‎دهد.
 
اما گوش دادن، نوعی فعالیتِ ذهنی می‎باشد که نیازمند ادراک و یادگیری است؛ در این فعالیت، توجه و درک محتوای صوتی کاملاً لازم و ضروری است.
 
 
 
 
فواید گوش دادن چیست؟
گوش دادن می‎تواند کارکردهای زیر را داشته باشد:
تمرکز بر پیام‌های موجود در بیان سایرین
درک کامل و برداشت مناسبِ منظور گوینده
افزایش قدرت یادگیری
انتقال حس بهتر به گوینده جهت ابراز آزادانه‎ی بیان خود
ایجاد حس امنیت در گوینده و افزایش صادقانه در عنوان مسائل توسط او 
تقویت و بهبود ارتباط و تعامل با سایرین
افزایش فهم مقصود متقابل و ازدیاد تفاهم بین ما و سایرین
جلوگیری از هر گونه سوءتفاهم و اشتباه
نشان دادن توجه به گوینده و ابراز علاقه، نگرانی و هر احساس متناسبی
کمک به شناخت خود و افزایش خودآگاهی و دگرآگاهی
بهبود روحیه‎ی‌ مشارکت در کارهای گروهی
 
 
 
 
Hazy Vintage Looks - Young Woman with Glasses - Attentive - Classroom
 
 
 
 
در گوش دادن فعال چه مهارت‌هایی لازم است؟
 
 
 
 
مهارت توجه
 
یعنی دقت جسمی (با چشم، گوش و ...) و غیر کلامی به گوینده و نشان دادن به که به طور کامل در حال گوش دادن به صحبت‌های او هستیم.
 
 
 
 
چند راهکار
 
به عنوان مثال شما می‎توانید در زمان گوش دادن به طرف مقابلتان، اندکی خود را به جلو مایل کرده و با حفظ مناسب فاصله‌ از گوینده (نه خیلی زیاد و نه خیلی نزدیک)، در مقابل آن قرار بگیرید و با نگاه مستقیمی که در چهره‎ی او دارید، به او نشان دهید که بر روی صحبت‎های او متمرکز شده‎اید.
 
همچنین سعی کنید شنونده‎ای بی حس و خشک نباشید؛ با حرکات ساده‎ی سر و بدن صحبت‎های گوینده را تایید کنید، اما توجه کنید که حرکات شما به گونه‎ای نباشد که بیشتر موجب حواس پرتی او شود.
 
همین طور در زمان صحبت طرف مقابلتان؛ به هیچ وجه با وسایل دم دستی خود نظیر کلید، سکه و ... بازی نکنید که این هم موجب حواس پرتی وی می‎شود و هم امکان دارد او این را به نوعی توهین به خود تلقی کند.
 
 
 
 
مهارت انعکاسی
 
بازبیان مختصری از جملات گوینده به خود او می‎تواند هم نشان دهد که شما به درستی صحبت‎های او را شنیده‎اید و درک کرده‎اید و هم می‎تواند سوء تفاهم‎های احتمالی در برداشت‎ها را از بین ببرد.
 
از این رو انعکاس و بازتاب گفته‌‎های شنونده به خودش می‎تواند بر میزان درک متقابل و احساس دوستی و نزدیکی بیافزاید.
 
 
 
 
تذکر
 
اما توجه کنید که این بازبیان نباید از حد اندک تجاوز کند؛ چراکه می‎تواند رشته‎ی کلام را برای طرف مقابلتان پاره کند، احساس ناخوشایندی را در وجود گوینده به وجود بیاورد و یا به نوعی موجب تحقیر او شود. پس برای این عمل، سعی کنید به جملات کوتاه، مختصر اما پرمغزی که کاملا برگرفته از گفته‎های طرف مقابلتان است اکتفا کنید.
 
همچنین در مواردی نیز می‎توانید با تکرار مجدد جمله‎ی خود گوینده (چه بو صورت اخباری و به چه به صورت سوالی)، دقت خود نسبت به حرف‎هایش را نمایان کنید