قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام والمسلمین علیدادی:

وحدت در کشور عامل عبور و گذشتن از مشکلات است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در کرمان، حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی امام جمعه کرمان امروز در خطبه های نماز جمعه با اشاره به ایام شهادت پیامبر اکرم، امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام گفت: زمان و حوادث و جریان مقابل امام حسن مجتبی علیه السلام و امام رضا علیه السلام مشابهت‌ها و مشترکات زیادی دارد. و البته غالب این همانندی در روزگار سایر ائمه اطهار نیز نمایان است.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان با بیان جدی بودن نیاز به آگاه سازی در زمان هر دو امام به عنوان یک شباهت ادامه داد: مسلماً در نوع آگاه سازی در زمان امام حسن با دوران امام رضا علیه السلام تفاوت‌هایی وجود داشت چراکه در دوره امام مجتبی برخی از صحابه حضور داشتند و جامعه هنوز از زمان پیامبر و سیره و منش ایشان فاصله نگرفته بود. ولی وجود شیطنت‌هایی چه در جامعه‌ی زمان امام حسن و چه امام رضا موجب دوری مردم از اسلام ناب محمدی شده بود و لذا نیاز به آگاه سازی جدی وجود داشت.
امام جمعه کرمان با اشاره به قرار گرفتن سلطنت به جای امامت در عصر این دو معصوم بیان داشت: شباهت دیگر، وجود سلطنتی بود که نه تنها غاصب جایگاه امامت شد بلکه تمام تلاشش را می‌کرد تا امامت را زمین گیر کند و حکومت فرمانروایی را جایگزین آن کند.
وی افزود: معاویه با حیله و نیرنگ تمام تلاشش را کرد تا سلطنت را حاکم و امامت را سرنگون کند و اگرچه مامون در ظاهر به امام رضا بها داده و ایشان را به عنوان ولی‌عهد قرار داد اما این تزویر وی نیز در راستای مشروع جلوه دادن سلطنت خود و کمرنگ کردن امامت بود. و ما شاهد آن هستیم که هر دو جریان مقابل امامت است.
حجت الاسلام والمسلمین علیدادی در ادامه به بیان تفاوت اصلی سلطنت و امامت پرداخت و گفت: و فرق امامت با سلطنت در این است که در امامت پیاده کردن احکام دینی اصل است و هر موضوعی با آن تعارض داشته باشد مردود است و اجرای احکام باید با تمام توان صورت گیرد. اما سلطنت از دین به عنوان ابزاری برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می‌نماید و فقط تظاهر به دین‌داری می‌کند.
امام جمعه کرمان با نظر به نزدیکی هر دو امام در نوع برخورد با حکومت غاصبِ وقت، ادامه داد: مطلب مهمی که این دو زمان را به هم نزدیک می کند صلح امام حسن علیه السلام از یک طرف و پیشنهاد ولایت‌عهدی به امام رضا علیه السلام از طرف دیگر است. هر دو در ظاهر با حکمرانی وقت کنار آمدند اما نه صلح امام حسن علیه السلام کنار آمدن است که خود ده‌ها مسئله در خود جای داده است و نه ولایتعهدی امام رضا علیه السلام به معنای تسلیم شدن آن امام است.
علیدادی افزود: بررسی دقیق این دو صلح در دو مقطع تاریخی به وسیله دو امام علیهم السلام این را می رساند که این امامان بزرگوار مقابل جریان سلطنت چگونه از دین حراست کردند و از پیچ‌های بسیار پیچیده و خطرناک، امامت را عبور دادند.
نماینده ولی فقیه با ابراز حضور این امامان در زمانه‌ی دو شجره‌ی منحوسِ متمایز خاطرنشان کرد: گرچه امامت امام حسن علیه السلام در زمان بنی‌امیه و امامت امام رضا علیه السلام در زمان بنی عباس بود؛ اما مشابهت‌های دوران بنی عباس و بنی امیه نیز بسیار زیاد است و این دو، تشابه زیادی در جریان ضد امامت دارند.
حجت‌الاسلام علیدادی در پایان با استعانت از عملکرد این دو امام در برخورد با شرایط زمان خود افزود: امروز کشور ما نیاز به وحدت و همدلی دارد و اینکه بعضی از مردم و حتی خواص به دنبال دو قطبی کردن جامعه و کشاندن اختلاف به سطح جامعه هستند، اصلا پذیرفتنی نیست. امید است کسانی که دنبال اینگونه تفرقه ها هستند شرایط کشور را درک کنند و همه آحاد مردم کمک کنند تا از این شرایط سخت نیز عبور کنیم.
انتهای پیام


١٤:٣٦ - 1398/08/03    /    شماره : ٤٠٩٦٣١    /    تعداد نمایش : ٣٥٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج