قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.


  چاپ        ارسال به دوست

درس اخلاق

درس اخلاق_حجت الاسلام شیخ بهایی_جلسه سوم

بسم الله الرحمن الرحیم

درس اخلاق استاد شیخ بهائی ( زید عزه)

شرح خطبه همام؛ جلسه سوم

در جلسات قبل خطبه متقین (همام) را شروع کردیم و به تفسیر و شرح آن پرداختیم، تا اینکه به این فراز رسیدیم که حضرت امیر المومنین(ع) در بیان صفات متقین فرمود: «قلوبهم محزونة و شرورهم مأمونة» مردم از شر آن‌ها در امانند. بعضی از افراد خیر که ندارند هیچ، شر هم میرسانند. امام علی(ع) فرمودند کسانی متقی هستند که دیگران از شرشان درامانند.

رسول اکرم میفرمایند: «المُسلِمُ مَن سَلِمَ المُسلمونَ مِن لِسانِهِ و يَدِهِ» مسلمان، كسى است كه مسلمانان از زبان و دست او آسوده باشند. آزار رساندن به مومنین انواع مختلفی دارد. گاهی به ناحق کسی را زدن است و گاهی با زبان و یا با قلم کسی را نیش زدن است. گاهی هم بازی کردن با آبروی افراد در فضای مجازی است. هرکس در هر موقعیتی که هست نباید به دیگران شر برساند. اهل تقوا یعنی کسانی که همان طور که سپر به دست گرفتهاند تا تیرهای شیطان به آن‌ها اصابت نکند، خودشان هم به گونهای هستند که مردم از شر آن‌ها در امامند.

شرّ در اقشار مختلف مردم می‌تواند گوناگون باشد، یکی به خیانت و یکی به همکاری با دشمن است. یک نفر هم از هنرش علیه مردم استفاده میکند .اما منظور از شر تنها این مسائل بزرگ نیست و گاهی فردی در نوبت می‌زند و یا پشت دیوار خانه مردم بوق نابجا میزند. این‌ها هم مصادیق شر هستند. اساتید ما می‌فرمودند: اهل تقوا در نجف، شبها پا برهنه از جلوی حجره دیگران عبور می‌کردند تا صدای کفششان مزاحم آنها نشود.

کسانی که نسبت به بقیه ایذاء و ‌اذیت دارند توفیقات الهی را از دست می‌دهند. «إنَّ الرَّجُلَ لَيَكْذِبُ الكَذِبَةَ فَيَحْرُمُ بِها صَلاةَ اللَّيْل» انسان گاهی گناهی میکند و نماز شب را از دست می‌دهد. باید محاسبه کنیم تا متوجه شویم کجای کارمان مشکل دارد.‌ مخصوصا ما طلاب از اینکه بخواهیم کسی را اذیت کنیم باید بپرهیزیم. امام خمینی می‌فرمود صد و ‌بیست و چهار هزار پیامبر اگر در یک جا جمع شوند، هیچ اختلافی پیدا نمی‌کنند، زیرا شری به هم نمی‌رسانند.

در مجالس عزاداری هم باید دقت کنیم و نباید طوری مجالس را بپا داریم که مردم از صدای مراسم اذیت شوند. امام علی(ع) می‌فرمود: اگر همه اقالیم سبعه و هرچه در آن است را به من بدهند و ‌در مقابل از من بخواهند یک پوست جو از دهان مورچهای به ظلم بگیرم، زیر بار نمی‌روم. ما حتی مجاز نیستیم حیوانات را اذیت کنیم چه برسد به انسان ها. حق نداریم شاخه درختان را بی‌جهت بشکینم. آزار ما نباید به هیچ چیز برسد. پس تقوا تنها به این نیست که نماز شب بخوانیم و رکوع و‌ سجودمان را طولانی کنیم. علامت تقوا این است که محاسبه با نفس کنیم که آیا شرمان به کسی می‌رسد یا خیر؟ «شرورهم مأمونة» تنها راه نجات انسان رعایت تقوا است و یکی از ملاکات تقوا شر نرساندن به دیگران است.

 

دریافت فایل:  درس اخلاق، شیخ بهائی ، شرح خطبه همام؛ جلسه سوم


٢٢:٤٨ - 1397/07/18    /    شماره : ٤٠٣٣٥٤    /    تعداد نمایش : ١٣٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج