قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.


  چاپ        ارسال به دوست

ماهیت توکل از دیدگاه قرآن

ماهیت توکل از دیدگاه قرآن

نویسنده: مالک محمودی، 10صفحه، سال 1392


چکیده

در این مقاله مطالبی در مورد توکل از دیدگاه قرآن به صورت کلی مورد بحث واقع شد؛ توکل چیست؟ مفسران و مبلغان تعریف هایی از قبیل اعتماد کردن به غیر  مطمئن بودن بنده به خدا و ... بیان کرده اند .، در قرآن و احادیث نیز مطالبی مطرح شد . مانند: سوره ی آل عمران / 159 مشورت و سپس تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن، یا این که شیطان بر متوکلان تسلطی ندارد ( نحل / 89و 99) و هم چنین در روایات مطالبی از قبیل امام صادق (ع) فرمود:« از نشانه توکل این است که ، از کسی جز خدا نترسی».

کسانی مانند عوف بن مالکی با پسری داشت که به واسطه ی توکل از زندان آزاد شد . یا این که ائمه معصومین (ع) در همه حال بر خدا توکل داشتند، کسی که توکل داشته باشد؛ نشانه هایی مانند امید داشتن، از خدا ترسیدن، شجاعت، طلب روزی و ... از نشانه های توکل می باشند .

درجات توکل در ائمه (ع) فرق می کند . افرادی مانند؛ حضرت ابراهیم (ع)؛ نهایت توکل را داشتند . در روایات آمده آتش طوری زیاد بود که پرندگان در آسمان آن منطقه نمی توانستند پرواز کنند؛ اما ابراهیم (ع) به خدا توکل کرد .

ایمان با توکل رابطه ای مستقیم دارد، از این رو در قرآن متجاوز از 8 آیه است که به صراحت رابطه توکل و ایمان را مطرح ساخته و به پیرامون خود تذکر می دهد که ریشه اصلی توکل، ایمان به خدا است .

چرا به خدا توکل می کنیم ؟!

1.     خدا غالب و دانا است و توکل فقط به موجودی سزاوار است که غالب و دانا باشد

2.     خدا مرجع همه ی موجودات است، باید به او توکل کنند . زیرا ؛ تنها او است که ، می تواند امور بندگان را کفایت کند

3.     اصلاح فرد و جامعه با توکل انجام می شود .

در هر صورت توکل آثار فراوانی دارد . از جمله؛ نداشتن اضطراب، ناامید نبودن، از حرص و حسد به دور است .

دریافت فایل: ماهیت توکل از دیدگاه قرآن 


٠٨:٥٥ - 1396/08/19    /    شماره : ٣٩٧٢١٦    /    تعداد نمایش : ٤٣١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج