قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.


  چاپ        ارسال به دوست

سبک زندگی اسلامی در سیره علوی

سبک زندگی اسلامی در سیره علوی

نویسنده: عباس حیدری، 31 صفحه، سال 1392


چکیده

در جامعه افراد و اقشاری هستند که با داشتن برخی از ویژگی های شخصیتی و توانمندی های روحی، فکری، هنری و جسمی، نسبت به سایر مردم داری برجستگی های والایی هستند که دیگران از آن محرومند چنین انسانهایی معمولا جنبه الگویی پیدا میکنند و به نوعی مورد توجه عموم قرار میگیرند که مردم  در بسیاری از کارها، به صورت آگاهانه و یا ناآگاهانه از آنان پیروی نموده و به آنان اقتدا میکنند. پیروی از الگو ها برمبنای یک اراده طبیعی و فطری انجام می گیرد چون انسان فطرتا کمال خواه، آفریده شده است و غریزه کمال خواخی او را به گیروی از کسانی وا می دارد که به مراتبی از کمال دست پیدا کرده اند.

از آنجا که وجود مقدس امیر المومنین به عنوان مرکز سبک و سیره زندگی اسلام و پاسخگویی نیازها و مشکلات آن، عظمت خیره کننده ای به آن بخشیده شده است و به تعبیر گفته شریف خودش، همچون کوهساری استوار، که سیلاب های دانش از آن فروریزد و بلندای آن تا بدان جاست که حتی پرنده ای تا ستیغ آن نتوان کشید. و تأثیر عمیق و شگرف امیرالمومنین (ع) در تبیین فرهنگ اصیل اسلام ، بر هیچ کس پوشیده نیست که در اینجا به عقیده و نظر شخصی بعضی از رجال و علمای اهل سنت درباره فضائل علی (ع) اشاره می نمایم.

ابن ابی الحدید دانشمند بزرگ معتزلی در اوایل شرح نهج البلاغه چنین می گوید: چه گویم درباره مردی که دشممنانش به فضل و برتری او قرار کردند و نتوانستند فضایل او را کتمان کنند و کوشش کردند به هر حیله و تدبیری آن نور ایزدی را خاموش سازند لذا دست به تحریف حقائق زده و در صدد عیب جویی در آمدند و در تمام منابر او را لعن کردند و مداحان آن حضرت را إرعاب نموده و بلکه محبوس و مقتول ساختند و از نقل هرگونه حدیث و روایتی که متضمن فضیلت و بلند آوازی او بود مانع شدند! اما هر کاری بر عظمت و علو مقام او افزوده گشت همچنان که مشک را هر قدر پوشیده دارند عطرش آشکار گردد.

ابن جوزی در تذکره خود می نویسد فضائل امیرالمومنین علیه السلام از آفتاب و مه مشهورتر و از سنگریزه بیشتر است وآن بر دو قسم است یک قسم از قرآن استنباط شده و قسم دیگر از سنت طاهره مفهوم می شود. بارون کارادیفو دانشمند فرانسوی گوید: علی  مولود حوادث نبود، بلکه حوادث را او به وجود آورده بود اعمال او مخلوق فکر و عاطفه و مخیله هود اوست پهلوانی بود که در عین دلیری دلسوز و رقیق القلب، و شهسواری بود که در هنگام رزم آزمایی زاهد و از دنیا گذشته بود به مال ومنصب دنیا اعتنایی نداشت و در حفیفت جان خود را فدا نمود روحی بسیار عمیق داشت که ریشه آن ناپیدا بود و در هر جا خوف الهی آنرا فراگرفته بود.

بازی عظمت و حقانیت علی (ع) بر تمام محققین و علمای جهان اعم از اهل سنت و دیگران ثابت و روشن است و بما برای نمونه بنگارش این مختصر اکتفا کردیم.

تا با توجه به اینکه رفتار آینه ای است که شخصیت انسان را منعکس می سازد و به عبارت دیگر بازتاب امواج روحی و روانی انسان ها درا راه و رسم زندگی آنان جریان  پیدا می کند افکار و شخصیت انسان ها را در سبک صحیح زندگی اسلامی با شخصیتی همچون امیرالمومنین (ع) که خود معیار تمام ارزش های انسانی است با شماری از فضائل و سیره او آشنا کنند.

بنابراین از آنجا که معصوم (ع) خود صاحب سبک و سیره اسلامی می باشد تصمیم گرفته شده که مختصر سیره و رفتار حضرت علی (ع) را به عنوان الگوی زندگی اسلامی مورد تحقیق قرار گیرد امیدوارم که فصائل علوی سرمشق زندگی همگان و بنده حقیر باشد.

دریافت فایل: سبک زندگی اسلامی در سیره علوی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


٠٨:٢١ - 1396/08/18    /    شماره : ٣٩٧٢١١    /    تعداد نمایش : ٤٤٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج