قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.


  چاپ        ارسال به دوست

اخلاص در بینش قرآنی

اخلاص در بینش قرآنی 

نویسنده: حمزه امیری؛ 12 صفحه؛ سال1392


چکیده

در این تحقیق اخلاص در قرآن مورد بررسی قرار گرفته است. مواردی که در این تحقیق به صورت مختصر بحث شد:

اخلاص در لغت و اصطلاح : در لغت: خلاصه کردن، در اصطلاح: فقهی و دینی، عرفانی و قرآنی به معنای ریا خداوند را عبادت و اطاعت کردن می باشد، دین خود را برای خدا خالص ساختن.

در قرآن آیات زیادی در مورد اخلاص بحث شده: خلوص به دو صورت است: 1- خالص کردن دین و عبادت برای خدا  2- خالص کردن خود برای خدا

در قرآن از اخلاص عبادت، اطاعت، معرفت، ولایت و ... تعبیر شده. آیاتی مانند: لقمان/32، یونس/23، کهف/110، همزه/18، مرمی/51 بحث شده است.

نشانه های اخلاص: اجتناب از گناهات، زهد، امانت، عبادت خالص، امید داشتن به خدا، انتظار پاداش نداشتن، جلب رضایت دیگران را مدنظر قرار ندادن، انگیزه معروف نشدن به عنوان نشانه ی مخلصین می باشند.

علی(ع) ، امام خمینی(ره) نمونه ای از اخلاص می باشند.

ویژگی های مخلَصین: مخلِص: کسی است که در مراحل خودسازی است به تکامل نرسیده است . مخلَص: مرحله ی جهاد با نفس را گذرانده و به یقین رسید هاست.

سرانجام مخلَصین: آنان از محاسبه در عرصه قیامت معاف هستند، سعادت و ثواب آنان چندین برابر به آنان داده می شود. فقط آنان قادر هستند خدا را وصف کنند، رزق و روزی آنان معلوم و معین است.

افرادی مانند شیخ محمد جواد بلاغی، حاج میرزا علی آقا شیرازی اصفهانی، شریف العلماء از  ریاست و زعامت همیشه کناره گیری می کردند فقط خدایی کار می کردند.

 

دریافت فایل: اخلاص در بینش قرآنی 


١٣:٥١ - 1396/09/28    /    شماره : ٣٩٦١١٢    /    تعداد نمایش : ٤٧٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج