قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: وَ اَفْضَلُ الْعِبادَةِ اِنْتِظارُ الْفَرَجِ. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: برترين عبادت انتظار فرج است.
حوزه علمیه کرمان

آدرس: کرمان، خیابان شهید بهشتی - کوچه 6 - پلاک 14

شماره تلفن: 03432469633

کد پستی: 7613685855

پست الکترونیک: kerman@ismc.ir

تاریخچه حوزه علمیه کرمان

از جمله ارزش‌هایی که استان کرمان در طول تاریخ همواره از آن برخوردار بوده، روحانیت فرزانه و آگاه است. بزرگوارانی که همچون چراغی روشن فراراه جامعه درخشیدند و پشتوانه محکم و مستحکمی برای حفظ ارزشهای دینی و اخلاقی به شمار رفته و می­روند.

تاریخ کرمان همیشه شاهد ظهور علمایی برجسته از خاک خود بوده است که آوازه تقوا و علمشان در سرتاسر سرزمینهای اسلامی پیچیده است. یکی از این اسطورههای علم و اجتهاد مرحوم حاج میرزا محمدرضا احمدی است که در روزگار خود از چنان قداست شهرت و اقتداری برخوردار بود که با درگذشت ایشان، مرحوم آیت الله العظمی بروجردی ضمن اعلام سه روزه عزای عمومی در قم و حوزه‌های علمیه مراسم یادبود ویژهای ترتیب داده و شخصا بهعنوان صاحب عزا پذیرای مسلمانان آنروز بودند.

 از دیگر علمای کرمان میتوان از آخوند ملا محمد صالح، حاج میرزا علی آقا مهرابی، آیت الله حاج شیخ محمد باقر زند، حاج حسین فقیه، آیت الله صالحی، اخوان مرعشی، آیت الله سید یحیی جعفری، آیت الله سید احمد جعفری، آیت الله حقیقی و... نامبرد که با زحمات بی وقفه خود فرزندان خلفی را همچون شهیدان باهنر و ایرانمنش به اسلام عرضه نمودند.

در این میان علمایی چون حاج سید جواد شیرازی، حاج سید جواد نیشابوری، حاج سیدعلی مجتهد و حاج شیخ عبدالحسین حجتی و... بودند که اگرچه کرمانی نبودند اما به شوق برخورداری از نفس گرم مردم کرمان به این دیار آمدند و خدمات گرانقدری را عرضه کردند که جاودانه تاریخ خواهد بود.

تربیت طلاب و تدریس علوم دینی در کرمان همیشه دارای رونق بوده و مدارس علمیه کرمان دارای قدمتی تاریخی هستند که از آن میتوان به مدرسه علمیه محمودیه (بنا: 1085ه_ق، 1053ه_ش) و مدرسه علمیه معصومیه (بنا: 1106ه_ق، 1073 ه_ش) اواخر دوران صفویه و ابتدای دوران حکومت افشاریه اشاره کرد که هم اکنون نیز این مدارس فعال بوده و طلاب علوم دینی در آن به کسب علم و معرفت میپردازند.

در دوران قاجاریه نیز و بعد از خرابی شهر کرمان به سبب حمله وحشیانه آغا محمد خان قاجار، به همت علمای شهر و با ساخت مدرسه علمیه ابراهیمیه (1231ه_ق، 1195ه_ش) مجالس درس و بحث علوم دینی رونق تازهای یافت.

بعد از قاجاریه و در دوران پهلوی با وجود تمام سختگیری های حکومت پهلوی نسبت به حوزههای علمیه، این رویه با ساخته شدن مدرسه علمیه صالحیه (1390ه-ق، 1349ه-ش) توسط آیت الله حاج شیخ علیاصغر صالحی کرمانی در شهر کرمان، مدرسه علمیه رفسنجان (امام خمینی) (1370 ه_ق،1330ه_ش) و مدرسه علمیه جعفریه شهر زرند (1396ه_ق،1355ه_ش) ادامه یافت.

با پیروزی انقلاب اسلامی و با رشد حوزههای علمیه در کشور، استان کرمان نیز از این قاعده مستثنا نماند و روز به روز بر تعداد طلاب و مدارس علمیه در این استان افزوده شد و در طی این سالها، مدرسه علمیه صالحیه در شهر کرمان به‎عنوان مرکز مدارس استان بوده و علمای بزرگی همچون آیت الله صالحی مدیریت آن را برعهده داشتند و بعد از آن تحت اشراف آیت الله سید یحیی جعفری این مساله ادامه یافت. از سال 1389 شمسی مدیریت حوزه علمیه کرمان تشکیل و حجت الاسلام حسین اللهوردی به عنوان مدیر حوزههای علمیه استان کرمان (برادران و خواهران) انتخاب شد و تاکنون این عنوان را برعهده دارند.

امروزه قریب به پنجاه مدرسه علمیه برادران و خواهران و سفیران هدایت در اکثر شهرستان های استان کرمان درحال تربیت طلاب علوم دینی هستند.

منابع:

1-    نام آوران علم و اجتهاد کرمان، مجید نیک پور، 1383.

2-    دستنوشتههای علمای کرمان.